Вівторок, 16.10.2018, 23.31.05 | RSS | Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Бібліотека БЗШ І-ІІІ ст. №15
Головна
Меню сайту
Категорії розділу
Статті Москаленко Зої Миколаївни [4]
Статті Гейко Діни Петрівни [1]
Вхід на сайт

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0


Виховати компетентного читача

       Шкільна бібліотека функціонує, втілюючи проблему виховання високоосвіченого компетентного читача, прилучення шкільної молоді до художнього слова, до книжки, до культури та виховання бережного ставлення до різного роду літератури. Для цього в нашій бібліотеці створені всі умови. Для популяризації книги систематично діє виставка нових посібників та навчально — методичної літератури, учні та педпрацівники мають вільний доступ користування фондом. Першачки приходять на екскурсію в бібліотеку, де вперше знайомляться з "Чарівним книжковим помешканням". Приходячи до школи, діти в певній мірі уже знайомі з книгою,але не повністю. В 1-му класі діти знайомляться з підручником, як з учбовою книгою. Завдання бібліотекаря та вчителя є навчити дітей берегти книги та правильно їх використовувати. З цією метою метою проводяться бібліотечні уроки: "Знайомство з книгою", "Я-Буквар", "Бережи книгу" та інші. З часом світ захоплень молодших школярів змінюється, а тому й методи роботи шкільного бібліотекаря повинні набувати нового змісту. Працюючи щільно з вчителями початкової ланки, вивчаються інтереси молодших школярів, їх бажання. Поступово переходимо до бесід про прочитане: від запитань по змісту до переказу яскравих епізодів. Так до закінчення 4-го класу учні знайомі з призначенням орфографічних, тлумачних словників та словників іноземних мов. Вони готують повідомлення про письменників, додаткову інформацію з країнознавства, природничих наук. Діти знайомі з такими книгами, які знають все і про всіх – енциклопедіями. Завдання бібліотекаря і вчителя – навчити дітей користуватися ними, вміти знайти потрібну інформацію за короткий час. Тому ми проводимо бібліотечні уроки: "Дитяча енциклопедія", "Хто такий, що таке ?", "Хто швидше відшукає ?"

        В подальшому учні та вчителі використовують фонди нашої бібліотеки при підготовці до олімпіад, захисту робіт МАН, різних масових заходів. Для зручності та швидкого обслуговування відвідувачів створено алфавітний каталог художніх та галузевих видань, систематична картотека періодики, папки з необхідними ексклюзивними матеріалами ряду навчальних предметів.

       Здавна книга посідала важливе місце у житті людини. Василь Сухомлинський писав: "З книги починається самовиховання, індивідуальне духовне життя". Книга відіграє велику роль у духовному житті дітей, але лише тоді, коли дитина вміє добре читати. Цінність книги в тому, що вона зберігає творіння людського розуму – наукове знання і цим забезпечує розвиток науки – найцінніше, що залишається нащадкам від попередніх поколінь. Книга відкриває перед дитиною привабливий навколишній світ, ознайомлює з життям суспільства, розкриває зв'язки з минулим, служить дороговказом у майбутнє. Любов до книги, вміння користуватися цим великим скарбом людського розуму, мудрості й досвіду виховуємо з першого дня перебування учнів в школі.

       На допомогу читачам в бібліотеці створено стенди "Візитка бібліотеки", де розміщені дані про бібліотеку, фонд, куточки читача, де вміщено поради "Як вибрати книгу", "Як користуватися книгою, довідниками, енциклопедією", "Правила користування бібліотекою", стенд "Живи, книго!", де розкрито хід Акції.

       Однією з форм вирішення проблеми є проведення бібліотечних уроків: "Художники - ілюстратори дитячих книг", "Структура книги. Гігієна читання", "Періодичні видання – молодшим школярам", "Як створюють вашу книгу", «Ремонт книги", "Мої друзі – словники", тощо. В практиці своєї роботи застосовую систему індивідуальної роботи з читачами різних вікових груп.

       В основі індивідуальної роботи з учнями молодших класів лежить спільна робота бібліотекаря, вчителя, батьків у пробудженні та розвитку в дитини інтересу до самостійного читання, до дитячої книги. Найпоширенішою роботою є бесіди: при записі читачів до бібліотеки, при рекомендації вибору книги, при поверненні книги, коли дитина ділиться враженнями про прочитане. Під час бесіди запитуємо: Що сподобалося? Який епізод найбільше запам'ятався? Хто з героїв сподобався, а хто ні? Чому?

      Для тем позакласного читання підбирається література та створюю цикли тематичних полиць "Золота поличка казок", "Вони не уявляли своє життя без тварин", "Рослини - символи України", "Лікарські рослини".

      Уже з 8-10 років у дитини визначається інтерес до певної теми, і тоді для юних техніків, рибалок, істориків, економістів, екологів та інших складаються рекомендаційні списки літератури: "У світі тварин", "Мій друг комп'ютер", "Світ фантастики", "Балакучі квіти", "Економіка та бізнес".

      Ефективними технологіями масової роботи є книжкові виставки, огляди літератури, періодичних видань, бібліотечні уроки, усні журнали, прем'єри книг, конференції, вікторини, години цікавих повідомлень.

      Протягом року в бібліотеці оформляються виставки залежно від змісту: тематичні, ілюстративні, виставки - кросворди, нових надходжень, виставки персоналій тощо.

      В бібліотеці працюють постійно діючі виставки: "Рідний край", "Я пізнаю світ", "Ми цікавимось ринком", "Періодичні видання – вчителю", "Наші обереги", "В бібліотеку подарували".

     У бібліотеці проводяться масові культурні заходи, до яких залучаються обдаровані, талановиті діти, які з задоволенням співають, декламують вірші, інсценують уривки з творів, також проводяться зустрічі з письменниками міста.

     Вчителі початкової ланки проводять з учнями конкурси на найкраще прочитаний вірш, на малюнок улюбленого героя; вікторини "Впізнай героя", "3 якої казки ?".

     Виховання бережливого ставлення до книги – не лише економічна потреба суспільства, а насамперед моральне виховання особистості. Тому ми, бібліотекарі покликані привчати дітей берегти книгу. Моральна спрямованість цієї роботи передбачає усвідомлене, дбайливе відношення до книги, до підручника. Тому Акція «Живи, книго!» в нашій школі набула широкого розмаху і стала традиційною. Під час проходження цієї акції діти зосереджують свою увагу на кінцевий результат, тому це не спонтанна робота, а постійно діючий розпланований процес змагання між класами на краще збереження підручників, участь у гуртку "Книжкова лікарня", у проведенні свят "Посвята в читачі", "О, Книго! Божа ти рабине", "Книга - наш найкращий друг".

     Також бібліотекарі приділяють належну увагу дітям, які виховуються в неблагонадійних сім'ях, дітям-сиротам, напівсиротам, учням «групи-ризику» та дітям-інвалідам. Їм систематично допомагають учні з бібліотечного активу: підбирають потрібну літературу, допомагають готувати додаткову інформацію з довідникових та енциклопедичних посібників.

      Для кращого збереження бібліотечного фонду постійно проводиться робота з боржниками через помічників бібліотекарів у класі, класних керівників, батьків. На батьківських зборах інформуються дорослі про стан забезпечення літературою як навчальною так і художньою.

      Щоб діти були освіченими в майбутньому, працівники школи повинні навчити їх здобувати інформацію, вдумливо читати, змістовно проводити вільний час.

      Для виховання компетентного читача недостатньо стандартних заходів та популяризації книги. Сучасного учня потрібно зацікавити, спонукати до читання. В сьогоднішньому суспільстві всі звикли бачити прості і сухі читання творів, розповіді бібліотекарів, вчителів та ведучих. Заходи, привабливі для дітей, потребують немало часу для оформлення та виготовлення різних наочностей. Тому на сьогодні нам стає в пригоді комп’ютер, з допомогою якого створюються каталоги, анотації, мультимедійні супроводи різних заходів.

       Спільними зусиллями вчителі та бібліотекарі нашої школи проводять роботу з вивчення і забезпечення інформаційних потреб учнів. Нині у світі має той силу, хто володіє інформацією, може компетентно реалізуватися на ринку праці.

      В умовах недостатнього фінансування на комплектування фонду, особливого значення набуває поглиблене вивчення наявного фонду та розкриття його перед читачами. Значне місце посідає стара література, раритетні, педагогіко-психологічні та фахові періодичні видання.


Інформацію підготувала завідуюча бібліотекою

З.М.Москаленко

Категорія: Статті Москаленко Зої Миколаївни | Додав: Ліра (13.06.2014) | Автор: Зоя Миколаївна E
Переглядів: 350 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018