Вівторок, 16.10.2018, 22.47.32 | RSS | Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Бібліотека БЗШ І-ІІІ ст. №15
Головна
Меню сайту
Категорії розділу
Статті Москаленко Зої Миколаївни [4]
Статті Гейко Діни Петрівни [1]
Вхід на сайт

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Формування іміджу шкільної бібліотеки


Віддай книзі глибоку шану,

Життя і мудрості вона тебе навчить.

Шляхи й дороги в тебе будуть різні.

Та книга завше допоможе жить.
З.М.Москаленко

Шкільна бібліотека функціонує, реалізуючи проблему виховання високоосвіченого компетентного читача, прилучення шкільної молоді до художнього слова, до книжки, до культури та виховання бережного ставлення до різного роду літератури. Для цього в нашій бібліотеці створені всі умови. Для популяризації книги систематично діє виставка нових посібників та навчально-методичної літератури, учні та педпрацівники мають вільний доступ користування фондом.

Першачки приходять на екскурсію в бібліотеку, де вперше знайомляться з "Чарівним книжковим помешканням". Приходячи до школи, діти в певній мірі уже знайомі з книгою, але не повністю. В 1-му класі діти знайомляться з підручником, як з учбовою книгою. Завдання бібліотекаря та вчителя є навчити дітей берегти книги та правильно їх використати. З цією метою проводяться бібліотечні уроки: Знайомство з книгою, Я - Буквар, Бережи книгу та інші. З часом світ захоплень молодших школярів змінюється, а тому й методи роботи шкільного бібліотекаря повинні набувати нового змісту. Працюючи щільно з вчителями початкової ланки, вивчаються інтереси молодших школярів, їх бажання. Поступово переходимо до бесід про прочитане: від запитань по змісту до переказу яскравих епізодів. Так до закінчення 4-го класу учні знайомі з призначенням орфографічних, тлумачних словників та словників іноземних мов. Вони готують повідомлення про письменників, додаткову інформацію з країнознавства, природничих наук. Діти знайомі з такими книгами, які знають все і про всіх – енциклопедіями. Завдання бібліотекаря і вчителя – навчити дітей користуватися ними, вміти знайти потрібну інформацію за короткий час. Тому ми проводимо бібліотечні уроки: "Дитяча енциклопедія", "Хто такий, що таке?", "Хто швидше відшукає?". Традиційно по четвергах учні ГПД проводять своє дозвілля в бібліотеці: вони читають художню літературу, цікавляться новими надходженнями, виконують малюнки улюблених героїв з прочитаних книг.

До 200-річчя з Дня народження Кобзаря були проведені заходи: "Що я знаю про Т.Г.Шевченка", де брали участь учні та вчителі початкової ланки, вчителі української мови та літератури, на виховні години учні готували в бібліотеці цікаві моловідомі інформації про життєвий шлях великого пророка.

Але ж календар має і інші видатні дати. Тому ми завжди йдемо в ногу з часом: вчасно вивішуємо план заходів до проведення тематичних тижнів, змінюємо наповнюваність систематичних виставок.

В своїй роботі учні та вчителі використовують фонди нашої бібліотеки при підготовці до олімпіад, захисту робіт МАН, різних масових заходів. Для зручності та швидкого обслуговування відвідувачів створено алфавітний каталог художніх та галузевих видань, систематична картотека періодики, папки з необхідними ексклюзивними матеріалами ряду навчальних предметів.

Здавна книга посідала важливе місце у житті людини. Василь Сухомлинський писав: "З книги починається самовиховання, індивідуальне духовне життя". Книга відіграє велику роль у духовному житті дітей, але лише тоді, коли дитина вміє добре читати. Цінність книги в тому, що вона зберігає творіння людського розуму - наукове знання і цим забезпечує розвиток науки - найцінніше, що залишається нащадкам від попередніх поколінь. Книга відкриває перед дитиною привабливий навколишній світ, ознайомлює з життям суспільства, розкриває зв'язки з минулим, служить дороговказом у майбутнє. Любов до книги, вміння користуватися цим великим скарбом людського розуму, мудрості й досвіду виховуємо з першого дня перебування учнів в школі.

На допомогу читачам в бібліотеці створено стенд "Візитка бібліотеки", де розміщені дані про бібліотеку, фонд; куточки читача, де вміщено поради "Як вибрати книгу", "Як користуватися книгою, довідниками, енциклопедією", "Правила користування бібліотекою".

Однією з форм вирішення проблеми іміджу шкільної бібліотеки є проведення бібліотечних уроків: "Художники - ілюстратори дитячих книг", "Структура книги", "Гігієна читання", "Періодичні видання - молодшим школярам", "Як створюють книгу", "Ремонт книги", "Мої друзі - словники", тому що тут можна задіяти найбільшу кількість відвідувачів. В практиці нашої роботи застосовуємо систему індивідуальної роботи з читачами різних вікових груп.

В основі індивідуальної роботи з учнями лежить спільна робота бібліотекаря, вчителя, батьків у пробудженні та розвитку в дитини інтересу до самостійного читання, до дитячої книги. Найпоширенішою роботою є бесіди: при записі читачів до бібліотеки, при рекомендації вибору книги, при поверненні книги, коли дитина ділиться враженнями про прочитане. Під час бесіди запитуємо: Що сподобалося? Який епізод найбільше запам'ятався? Хто з героїв сподобався, а хто ні? Чому?

Для тем позакласного читання підбирається література та створюється цикл тематичних полиць "Золота поличка казок", "Вони не уявляли своє життя без тварин", "Рослини - символи України", "Лікарські рослини".

Уже з 8-10 років у дитини проявляється інтерес до певної теми, і тоді для юних техніків, рибалок, істориків, економістів, екологів та інших складаються рекомендаційні списки літератури: "У світі тварин", "Мій друг комп'ютер", "Світ фантастики", "Балакучі квіти", "Економіка та бізнес".

Ефективний позитив несуть в собі: огляди літератури та періодичних видань, усні журнали, прем'єри книг, вікторини, години повідомлень.

Навчання, систематичне читання, здобування інформації користувачами вимагає від бібліотекарів школи вміння навчити учнів вдумливому, змістовному здобуванню освіти та проведенню вільного часу. Для виховання компетентного читача недостатньо стандартних заходів читання та популяризації книги. Сучасного учня потрібно зацікавити, спонукати до читання. В сьогоднішньому суспільстві всі звикли бачити прості і сухі читання творів, розповіді бібліотекарів, вчителів та ведучих. Заходи, привабливі для дітей, потребують немало часу для оформлення та виготовлення різних наочностей. Тому на сьогодні нам стає в пригоді комп’ютер, з допомогою якого створюються каталоги, анотації, мультимедійні супроводи різних заходів.

“ Хто володіє інформацією, той володіє світом”. Спільно з вчителями, ми - бібліотекарі школи проводимо роботу з вивчення і забезпечення інформаційних потреб учнів. Перед школою стоїть завдання не просто дати учневі потрібні знання, а сформувати людину, яка б могла адаптуватися в будь-яких умовах, яка здатна використати набуті знання, вміння та інформацію. Нині у світі має той силу, хто володіє інформацією, може компетентно реалізуватися на ринку праці.

В теперішніх умовах здійснюється недостатнє фінансування на комплектування фонду. Тому особливого значення набуває поглиблене вивчення наявності фонду та розкриття його перед читачами. Значне місце посідає стара література, раритетні видання та педагогіко-психологічні, фахові періодичні видання.

Протягом року в бібліотеці діють виставки залежно від змісту: тематичні, ілюстративні, виставки-кросворди, виставки нових надходжень, виставки персоналій тощо. Наприклад: "Рідний край, "Я пізнаю світ", "Ми - цікавимось ринком", "Періодичні видання - вчителю", "Наші обереги", "В бібліотеку подарували". Також проводяться масові культурні заходи, до яких залучаються обдаровані, талановиті діти, котрі з задоволенням співають, декламують вірші, інсценують уривки з творів. Старшокласники проводять з початківцями конкурси на краще прочитаний вірш, на малюнок улюбленого героя, вікторини: "Впізнай героя", "3 якої казки?". 

Для старшокласників у бібліотеці проводяться зустрічі з письменниками міста, усні журнали, літературні читання. 

Виховання бережливого ставлення до книги - не лише економічна потреба суспільства, а насамперед - моральне виховання особистості. Ми покликані привчати дітей берегти книгу, моральна спрямованість цієї роботи передбачає усвідомлене, дбайливе відношення до книги, до підручника. Акція "Живи, книго!" в нашій школі набула широкого розмаху і стала традиційною. Під час проходження цієї акції діти зосереджують свою увагу на кінцевий результат, тому це не спонтанна робота, а постійно діючий розпланований процес змагання між класами на краще збереження підручників, участь у гуртку "Книжкова лікарня", у проведенні свят "Посвята в читачі", "О, Книго! Божа ти рабине", "Книга - наш найкращий друг".

Для подальщого збереження бібліотечного фонду постійно проводиться робота з боржниками через бібліотекарів класу, класних керівників, батьків. На батьківських зборах дорослі інформуються про стан забезпечення учнів літературою як навчальною так і художньою.

В своїй роботі  ми звертаємо особливу увагу на дітей, які виховуються в неблагонадійних сім'ях, дітей-сиріт, напівсиріт, учнів "групи-ризику" та дітей-інвалідів. Їм допомагають учні з бібліотечного активу: підбирають літературу, допомагають готувати додаткову інформацію з довідникових та енциклопедичних посібників. Більшість учнів школи використовують енциклопедичну та довідкову літературу для участі у всеукраїнських конкурсах "Левеня", "Кенгуру", "Соняшник", і стають лауреатами в різних номінаціях.

Адміністрація школи, батьківський комітет виявляють турботу про поповнення та оновлення бібліотечного фонду. 

Вчителі та учні систематично звертаються за допомогою до шкільної бібліотеки, адже бібліотека – найнеобхідніший помічник у вірному виборі інформації та потрібних документів.


Інформацію підготувала завідуюча бібліотекою
З.М.Москаленко

Категорія: Статті Москаленко Зої Миколаївни | Додав: Ліра (02.10.2014) | Автор: Москаленко Зоя Миколаївна E
Переглядів: 626 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018